Home » Masör » Yeminli Masör

Yeminli Masör

Masör YeminiBelli belirsiz herkesin ben Masörüm diye ortalarda dolaştığı bir yerde, Yeminli Masör önemi de oldukça fazladır. Çünkü herkesin bu mesleğe ahlaki saygısı bulunmamaktadır ne yazık ki.

 

İstanbul’da bir çok özel Masaj kursları veya enstitüler, eğitim verdikleri kursiyerlere kursun sonunda Masör Yemini ettirmektedir. Peki nedir bu Masör Yemini diye soracak olursanız;

İşte o yemin
İstanbul Spor Tıp Enstitüsü Başkanı merhum Prof. Dr. Ahmet Hamdi Turgut tarafından kaleme alınan ve 1981’den beri masaj okulunda teorik dersleri bitirenler için pratik derslere başlamadan önce okutulan ‘Masörün ve tıbbi jimnastikçinin andı’ şöyle: “Masörlük sanatı ile ilgili öğrendiğim bütün pratik ve teorik bilgileri en iyi şekilde uygulayacağım. Mevcut bilgilerimi arttırmak için durmadan yenilik ve tekamülleri takip edeceğim ve araştıracağım. Tıp meslekleri andı içenlerle masörlük andı içenlere, meslekle ilgili bilgilerimi herhangi bir karşılık almaksızın öğreteceğim. Bunun dışındakilere öğretmeyeceğim. Milliyet, ırk, din, mezhep, siyasi kanaat cinsiyet, zenginlik- fakirlik farkı gözetmeksizin, ister rüşte ermiş, ister rüşte ermemiş, kadın- erkek ayrımı yapmadan karşımdakinin kendi isteği ile de olsa vücudunu kötüye kullanmaktan şiddetle kaçınacağım…”

Metni aynı şekilde, kurs sonunda başarılı olan öğrencilere okutulmaktadır. Lakin ne kadarı bu yemine sadık kalıyor bilemeyiz..

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmak İstiyorum başlıklı makalemizde Evde Masaj Yapan Masör, Evimde Masaj Yaptırmak İstiyorum ve Masaj Yaptırmak İstiyorum İstanbul hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Scroll Up