Home » Masaj Çeşitleri » Refleksoloji Nedir

Refleksoloji Nedir

Refleksoloji ağrı ya da vücudun herhangi bir yerinde farklı bir yere fayda sağlamak için ellerle basınç uygulanmasını içeren alternatif bir tedavi yöntemidir. Her ne kadar farklı bir terapi yöntemi olsa da refleksoloji günümüzde en sık kullanılan ve en etkili ağrı tedavi yöntemlerinden birisi olarak literatürde bulunmaktadır.

Ne yaptığını bilen bir refleksoloji uzmanı sayesinde ağrılardan kurtulmak, çeşitli faydalar elde etmek için kısa süre içerisinde etkin sonuçlar alabilirsiniz. Refleksoloji Masajını masör ve masözler yapabilir.

refleksoloji nasıl yapılır

Refleksoloji Nasıl Çalışır

Refleksolojinin arkasında yatan teori, enerji ve vücudun içerisinden gelen enerji kanallarından belirli organ ve vücut kısımlarına enerjisel olarak bağlanan ayak ve ellerdeki belirli noktalarda yer alan refleks alanlarının bulunmasıdır. Bu alanlar sayesinde bölgesel bazda uygulanan baskı aslında farklı bir yere etki edebilmekte, enerji tıkanıklıklarının giderilmesine katkıda bulunmaktadır.

Refleks alanları ve bunlara karşılık gelen yerlerle ilgili basit birkaç örnek şu şekilde verilebilir:

 • Ayak parmaklarının uçları kafa bölgesine,
 • Kalp ve göğüs bölgesi topuk bölgesine,
 • Karaciğer, pankreas ve böbrek bölgesi ayak kemiğine,
 • Bel ve bağırsak bölgesi topuğun arka bölgesine denk gelir.

Yani bu bölgelerin refleks akımları ayakta farklı bölgelerde yer almaktadır ve bu refleks bölgelerine uygulanan terapi de doğrudan bu bölgeler üzerinde etkili olur. Refleksolojinin ardında yatan fikir işte budur.

Refleksolojinin kökleri eski Mısır ve Çin’e kadar dayanır, ancak günümüzde buna verilen önemin en önemli sebebi kulak, burun ve boğaz doktoru William H. Fitzgerald’ın 1915’te bu bölge tedavisi kavramını literatüre kazandırması, refleksolojinin etkinliğini bilimsel olarak ispatlamasıdır. Yani refleksoloji bir safsata değil, bilimsel olarak etkin olduğu ispatlanmış tedavi yöntemlerinden birisidir.

ABD’li fizyoterapist Eunice Ingram, 1930’lu yıllarda bölge tedavisi kavramını daha da geliştirmiş ve modern refleksoloji olarak bildiğimiz şeyin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Refleksoloji Neden Uygulanır?

Refleksoloji uygulamasının birden fazla sebebi vardır, ancak uygulanmasına en çok sebep olan problemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Stres ve kaygı bozuklukları,
 • Gerginlik,
 • Baş ağrısı veya migren,
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları,
 • Artrit,
 • Uykusuzluk hastalığı,
 • Hormonal dengesizlikler,
 • Spor yaralanmaları,
 • Adet öncesi sendromu ya da çeşitli adet bozuklukları,
 • Kabızlık ya da benzeri bir sindirim sistemi bozukluğu,
 • Çoklu skleroz,
 • Sırt ağrısı.

Refleksoloji ayrıca ameliyat sonrasında ya da palyatif bakım için de sıkça kullanılmaktadır. 2015’te yapılan bir kanser araştırmasında bütünleştirici kanser tedavileri arasında yer alan refleksolojinin kanser ağrılarının giderilmesi konusunda da çok etkili olduğu ispatlanmıştır. Çeşitli masaj türlerinden ayak refleksolojisinin vücut masajı ve aromaterapi mesajından çok daha etkili olduğu bilinmektedir.

refleksoloji masajı noktaları

Refleksoloji Masajı Hakkında Bilmem Gerekenler

Refleksoloji masajı uygulaması genelde 30 dakika ile 60 dakika arasında sürer ve sağlık geçmişi formuyla sağlığınız ve yaşam tarzınızla ilgili bilinmesi gerekenleri uzmanınıza bildirirsiniz. Refleksolog, uygulanacak terapiyi özelleştirmek adına bu bilgileri kullanacak ve tam olarak nereye ne şekilde baskı uygulaması gerektiğini planlayacaktır.

Daha sonra ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarmanız, uzanmanız gerekecektir. Talep etmeniz halinde masaj sandalyesine oturmanız da mümkündür.

Refleksoloji, ayakları değerlendirecek ve hassasiyet ya da gerginlik alanlarını belirleyerek çeşitli noktalara baskı uygulamak suretiyle uygulanacaktır. Tempolu hareketler ve masaj, ellerle ayakları ısıtmak için kullanılabilir.

Refleksolog çeşitli losyon ya da yağları kullanabilir, ek olarak fırça ya da benzeri bir aletlerle masaja destek sağlanması da amaçlanabilir.

Refleksoloji Bir Ayak Masajı Mı?

Ayak masajıyla refleksoloji birbiriyle aynı gibi düşünülse de çok büyük farklar vardır. Refleksolojinin amacı bölgedeki refleks alanlarını belirleyerek vücudun içinde, farklı yerlerde meydana gelen ağrı ve acının üstesinden gelmektir. Buna karşın ayak masajı ayakların rahatlaması için uygulanır, refleksoloji uygulamasında böyle bir amaç yoktur.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Erkek Masör başlıklı makalemizde Bay Masör İstanbul, İstanbul En İyi Erkek Masörler ve istanbulda erkek masörler hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Scroll Up