Home » Masaj ve Sağlık » Meme Kanseri Elle Muayene Yöntemleri

Meme Kanseri Elle Muayene Yöntemleri

meme kanseri muayene etmeMeme Kanseri kadınlarda ender görülen ve erken teşhis konulduğunda tedavinin başarılı geçmesi şansı yüksek olan sinsi bir kanser türüdür. Bir Masör olarak her ne kadar konunun uzmanı olmasam da, sizlere bir kaç faydalı bilgi vermeye çalışacağım. Burada en başta kendinize düşen bir takım görevler vardır. Meme kanseri kontrolünü bazı yöntemler ile kendi kendinize yapabilir ya da bir uzmana kontrol ettirebilirsiniz.

 

Meme kanserinin muayenesi için en iyi zaman dilimi adet bitişinin hemen sonrasındaki bir kaç günlük süredir. Memeler gevşemiş ve muayene için uygun hale gelmiş olacaktır. Eğer şüphelendiğiniz veya normalin dışında bazı bulgulara rastlarsanız, mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Meme Kanserinde Elle Muayene Nasıl Yapılır ?

 

Vücudunuzun üst kısmındaki elbiseleri çıkararak, başınızın altına bir yastık koyup düz bir zemine uzanın. Sol memenizi sağ el, sağ memenizi ise sol eliniz ile kontrol edeceksiniz. Sol memenizi kontrol ederken, sol elinizi başınızın arkasına koyun. Sağ elinizin ortadaki 3 parmağı ile sol göğüs başından başlayıp,  dairesel hareketler çizerek ya da aşağıdan yukarı-yukarıdan aşağı gezdirerek devam edin. Parmaklarınız düz olsun ve tüm meme dokunuzun kontrol edildiğinden emin olun. Memenize bastırarak kontrol ettiğinizde herhangi bir şişlik, sertlik veya ödem olup olmadığına bakın. Aynı işlemi diğer memeniz için de uygulayın.

Diğer bir kontrolü de ayna karşısında yapabilirsiniz.

Büyük bir boy aynasının karşısına geçip iki elinizi havaya kaldırın. Meme başlarında içe doğru çekilme, yüzeysel damarlarda fazla belirginlik, meme derisinde kızarıklık, renk değişimi veya portakal kabuğunu anımsatan bir görüntü olup olmadığını kontrol edin.

Bu işlemleri bir kaç ayda bir, her adet döngüsünden sonra kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Şüphelendiğiniz bir durumda doktorunuza başvurarak gerekli tetkikleri yaptırın.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmak İstiyorum başlıklı makalemizde Evde Masaj Yapan Masör, Evimde Masaj Yaptırmak İstiyorum ve Masaj Yaptırmak İstiyorum İstanbul hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

2 Responses so far.

 1. burak dedi ki:

  Merhaba adım yusuf 41yasındayım asla pısman olmayacagınız deneyimli güvenilir masörüm.İstanbul içi (bay, bayan, çift, herkese) masaj hizmeti sunmaktayım.

  Classic Massage ; 40,1 saat arasında değişmektedir.Komple vücut masajıdır.Zindelik sağlar.

  Aromaterapi Massage ; 1 saat sürmektedir.Çeşitli kokulu yağlarla yapılan özel bir masajdır.

  Local Massage ; 30-45 dk arası değişmektedir.Sorunlu veya istenilen bölgeye uygulanan tedavi edici ve rahatlatıcı bir masajdır.(sırt, bacak vb. bölgelere daha çok uygulanır)

 2. hatice dedi ki:

  mrb yeriniz varmı porovosyenel masörmüsünüz semt neresi yaşınız kaç aslen nereli isim ney bay bayan ayrımı varmı ve ne kadar sürede ücretler ne kadar

Scroll Up