Home » Masör » Masör Nedir Ne İş Yapar ?

Masör Nedir Ne İş Yapar ?

Eşime erkek masör

Devamını okumak istemeyenler için tek cümleyle özetlersek: Çeşitli SPA merkezlerinde, otellerde, hamamlarda, fitness merkezlerinde, masaj salonlarında ya da serbest çalışarak, kişilere masaj yapan erkeğe Masör, masaj yapan kadına ise Masöz denir.

El ya da ayakları yardımıyla vücudun çeşitli bölgelerine ya da doğrudan bir bölge özelinde uyguladığı baskı sonrasında rahatlatıcı, iyileştirici etkide bulunacak teknikleri uzmanlık alanı olarak benimsemiş kişilere masör denir. Masörler günümüzde sadece el ya da ayaklarıyla değil çeşitli masaj aletleriyle de masaj yapabilir. En temel amaç vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasına ve hem zihnen hem de bedenen kişiyi rahatlatmaya odaklanmaktır.

Buna ek olarak en eski dönemlerden bu yana masajın ve masörlüğün ardında yatan felsefelerden birisi de vücudun içten gelen bir enerjiye sahip olduğu, çeşitli uygulamalarla da bu enerjinin açığa çıkarılabileceğidir. Masör Nedir; masaj yapan erkeğe Masör, masaj yapan kadına Masöz denir.

Masaj her nedense lüks bir ihtiyaç olarak algılansa da aslında en eski ve temel ihtiyaçlardan birisidir. Masaj sayesinde kişilerin gündelik hayatta yaşadığı ağrı ve acılardan kurtulması, çağımızın hastalığı stres ve kaygı gibi problemlerden uzaklaşması mümkün olur. Bazı masaj türleri derin felsefik içeriğe sahiptir ve bu, yaşam tarzında da çeşitli değişiklikler yapılmasını gerekli kılar.

Masajda erkekler istatistiksel olarak daha sık tercih edilir, bunun nedeni güçteki farktır fakat yeri gelmişken kadınların da etkili masaj yaptığı arada bir fark olmadığı hatırlanmalıdır.

Sözlükte masör masajcı olarak isimlendirilir, ancak bu çok sığ bir anlatımdır. Masör sadece masaj yapan kişi değil, bir çok masaj türüne hakim olup, kişileri ruh ve beden durumlarına göre yönlendirebilen bir danışman da olmalıdırlar.

Eve gelen erkek masör

Herkes Masör Olabilir Mi?

Masör olabilmek için bir sertifikasyondan geçilmesi gerekmektedir. Herkes masör olamamakta, çeşitli eğitimleri almak ve bu eğitimlere ilişkin sınavları geçmek gerekmektedir. Buna ek olarak herkes her masajı da uygulayamamakta, bunun için de ayrı sertifikaların alınması gerekebilmektedir.

En sık tercih edilen masaj çeşitleri klasik masaj, aromaterapi, sıcak taş terapisi, spor masajı, shiatsu, tai olarak sıralanabilir.

Masörlük yapmak için hangi masaj türü uygulanacaksa ilgili masajın otoritesi kabul edilen kurumdan sertifika alınması gerekir. Örneğin spor masörlüğü yapmak isteyen kişilerin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılması, alınan eğitim sonrasında sınava girerek spor masörlüğü sertifikasını alması gerekmektedir.

Buna ek olarak sürekli eğitim merkezi aracılığıyla da gerekli sertifikalar alınabilir ve profesyonel bir masör olunabilir.

Masörlerin Çalışma Düzeni

Çoğu masör yarı zamanlı çalışır ve bir otel, SPA merkezi vb. bağlı olur. Buna ek olarak freelance çalışan ya da doğrudan hizmet satışı gerçekleştiren masörler de bulunur. İyi bir masör çalıştığı kurum ve uzmanlığına da bağlı olarak hayatını idame ettirebilecek kadar gelir elde eder, ancak gerçekten ilgi duymayan kişilerin masörlük yapması zordur.

Masaj Terapisi

Masaj terapisi binlerce yıl öncesine dayanır. Çin, Japonya, Hindistan, Arabistan, Mısır ve Roma’da masaj terapisi çok sık ve etkin şekilde kullanılmaktaydı. Masaj terapisinin faydaları ve yararlarıyla ilgili bilimsel ispatlar 1900’lü yılların başından bu yana yapılmakta ve masaj terapisinin faydalı bir tedavi tamamlayıcısı olduğu ortaya çıkarılmaktadır.

Masaj, Avrupa bölgesinde Rönesans döneminde ciddi şekilde kullanılmaya başlandı. 1850’li yıllarda İsveç’te üniversite eğitimine devam eden iki ABD’li doktor, ABD’de de masajın popüler hale gelmesini sağladı. 1930’lu ve 40’lı yıllarda tıbbi tedavide bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında masajın etkin bir tedavi tamamlayıcısı olarak kullanılabileceği ortaya çıkarıldı. 1970’li yıllardan sonra masaj terapisi özellikle sporcular arasında ciddi şekilde kullanılmaya başlandı.

Masaj terapisi özel ofis, hastane, bakım evleri, SPA merkezleri, hamamlar, stüdyo ve spor ya da fitness merkezi gibi alanlarda rahatlıkla yapılabilir. Çeşitli durumlarda hastanın evine ya da iş yerine seyahat edilmesi, yerinde masaj yapılması gerekebilir ya da talep edilebilir.

Not: Evinizde, iş yerinizde, otelde ya da kendi evimde masaj hizmeti almak için iletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorum ve tüm ilçelere masaj için gidiyorum. Haftanın 7 günü sabah saat 10:00 ile gece 03:00 arası çalışıyorum. Klasik Masaj ve Tantra Masajı seansları uyguluyorum. Tantra eğitim ve sertifikalarını Hindistan’dan aldım.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Yakası Masör başlıklı makalemizde avrupa yakası erkek masör, başakşehir masör ve beşiktaş masör hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

One Response so far.

  1. halil dedi ki:

    masörlük yapmak istiyorum, iş olursa haber verin bana. masör belgesi alırım eğer istenirse

Scroll Up