Home » Masaj ve Sağlık » Masaj Nedir

Masaj Nedir

masaj nedir tanımıGünümüzün yoğun temposunda unuttuğumuz veya hiç gerek duymadığımız Masaj Nedir ? sizlere basitçe açıklamaya çalışacağım. Masajın bir çok çeşidi vardır ama genel olarak hepsi birbirine yakındır. Uzman bir Masör tarafından yapılan ortalama 45 dakikalık bir masajın, insan vücuduna inanılmaz etkileri vardır. Masaj keyfi ihtiyaç değil, düzenli aralıklarla alınması gereken koruyucu bir tıbbi tedavidir aslında.

 

Dilimizdeki masaj sözcüğü Arapça dokunma anlamına gelen “mass” ve Yunanca yoğurma anlamına gelen “massein” sözcüklerinden türetilmiştir. Masaj; deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir.  Masajla, yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik etki yaratılır. Vücut yüzeyinde el, elektrik, su vb. aracılığı ile tedavi, bakım ve rahatlama sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmak İstiyorum başlıklı makalemizde Evde Masaj Yapan Masör, Evimde Masaj Yaptırmak İstiyorum ve Masaj Yaptırmak İstiyorum İstanbul hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Scroll Up