Home » Masaj ve Sağlık » Masaj Nasıl Yapılır

Masaj Nasıl Yapılır

masaj nasıl yapılır videoMaksimum fayda sağlayacak iyi bir Masaj Nasıl Yapılır ? Doğru Masaj Teknikleri nelerdir ? İyi bir Masör veya masöz, masajın tekniklerini ve yöntemlerini kısmen veya tamamen bilmelidir. Yeterli bilgiye sahip olmayan bir terapistin yapacağı masaj, sakatlanma riski doğuracaktır. Masaja, ayaktan veya sırttan başlayabilirsiniz. Kan dolaşımının düzgün sağlanabilmesi ve dokuların ısınması için, masajın her zaman aşağıdan yukarıya doğru yapılması gerekmektedir.

 

 

Masajın en tesirli ve faydalısı elle yapılanıdır. Elde kan dolaşımımıza ait bir sıcaklık ve manyetizma, dokunma duyusuna ait bir hassasiyet olduğu için, onun ısısını, dokunuşunu ve uygulayacağı basının ayarını hiçbir cihaz tam karşılayamaz. Masaj yapılan kişinin yattığı zemin orta sertlikte olmalıdır. Yumuşak zeminde yapılan masajın zemin esnediği için tesiri azalır. Masaj olacak kişi, kasları gevşek olacak şekilde rahat uzanmalıdır. Sadece omuz, kol gibi bölgelere yapılacak masaj için oturma da yetebilir. Hareketler, art arda üç-beş defa veya gerek görüldüğü kadar yapılmalıdır.

Kol, bacak, sırt ve boyun gibi büyük kaslarda gerginlik fazla ise, buralar sıcak havlu, su torbası, cildi yakmayacak kadar ısıtılmış ütü, saç kurutma makinesi ile yumuşatılır. Ovarken ağrı olmaması için, tatlı badem yağı veya susam yağı kullanılabilir. Sıcak su olan bir tasa, birkaç damla yasemin, lâvanta yağı damlatılıp masaj yapılan kişiye koklatılırsa, masajın rahatlatma derecesi artar. Odada hafif bir klâsik müzik çalınması da faydalıdır.

Boyun masajı; boyun ağrılarında, akut eklem hastalığı ve boyun fıtığı gibi durumlarda masajdan fayda görülüp görülmeyeceğine ve masajın şekline uzman tarafından karar verilir. Beyne giden damarlar ve boyundan çıkan sinirler açısından hayatî önemi olan boyun masajı, gayet yumuşak yapılmalıdır. Öncede belirtildiği gibi sadece kaslar yağlanıp ovularak masaj yapılır. Sertlikler giderilinceye kadar, kaslar 5–6 saniyelik aralıklarla yumuşakça ovulur. Beyne giden kan akımı arttıkça, kişi rahatlar; zihnî verimlilik de artar.

 

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmak İstiyorum başlıklı makalemizde Evde Masaj Yapan Masör, Evimde Masaj Yaptırmak İstiyorum ve Masaj Yaptırmak İstiyorum İstanbul hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Scroll Up