Home » Masör » Masör ve Masöz Maaşları

Masör ve Masöz Maaşları

masör maaşları ne kadar ve aylık gelirleri ne kadarMasör veya masöz maaşları için Türkiye’de devlet veya herhangi bir kurum tarafından belirlenmiş standart bir ücret tarifesi yok maalesef. Zaten masaj terapistleri genel olarak otel veya SPA salonu gibi özel işletmelerde çalıştığı için, aldıkları maaşlarda değişken oluyor haliyle.

 

Gözlemlediğim kadarıyla bir çok kişi asgari ücret + prim sistemiyle çalışıyor. Bunun dışında, bahşişleri de oluyor elbet. Prim sistemi ise bazı işletmeler yapılan her masaj için, bazıları da sadece sattıkları paket başına prim veriyor. Ege ve Akdeniz gibi tatil bölgelerinde, lüks oteller dışındaki diğer otel, SPA veya hamam gibi yerlerde durum daha da vahim. Çalışanlardan duyduğuma göre, yüksek sezonda sürümden kazanma düşüncesiyle iş yapıp, kalite namına hiç bir şey bulunmayan bazı işletmeler sabit maaş dahi vermeyip, sadece yaptığı her masaj için bir ücret veriyor masör veya masöze. Zaten memleket masör dolu ! İşine geliyorsa çalış, gelmiyorsa çalışma kardeşim mantığı var. Bazı masörlerin de umurunda değil zaten alacağı maaş.. Ayrıca, 40 – 50 TL’ye masaj yapan bir işletme ne kadar maaş veya sosyal imkan sağlayabilir ki çalışanına ? Yaz döneminde Antalya’da 4 – 5 ay çalışıp da hiç para biriktiremeden, hatta eski birikimini de oralarda harcayıp gelenleri tanıyorum. Ben masör olup deli gibi para kazanacağım, ev-araba alacağım gibi boş hayallere kapılmayın sakın arkadaşlar. Gerçekten iyi para kazanabileceğiniz kaliteli yerler de var elbet ama oralara da kolaylıkla giremezsiniz. Zaten genelde kadın masöz çalıştırıyorlar, onlar da yabancı uyruklu. Otel veya SPA salonlarında çalışan her 100 masaj terapistinin 99’u kadın. Bu sektörde bir erkek masör olarak iş bulmanız çok çok zor, hatta imkansız gibi bir şey. Ancak çok nitelikli ve referanslı biri olmanız lazım. İnsanların mahremiyetine son derece saygılı olunması gereken bir meslek. Dolayısıyla işletmeler de haklı olarak her önüne geleni çalıştıramazlar.

 

Masörler Aylık Ne Kadar Kazanıyor ?

Aylık kazanç tamamen çalıştığınız yere ve sizin niteliğinize göre değişir. Örneğin; ortalama bir SPA salonunda çalışıyorsanız, 2016 yılı için aylık 1.300 TL asgari ücret maaş veriyor ve müşteriye sattığınız masaj paketi üzerinden %10-20 gibi bir komisyon veriyor. Ayda 1.000 TL’lik 5 tane paket sattığınızı düşünürsek, toplamda 5.000 TL’lik satışınızdan 500 – 1.000 TL arası bir prim alabilirsiniz. Maaş ile birlikte aylık kazancınız 2.300 TL olur. Bunun dışında da, yaptığınız masajın kalitesine göre 200 – 500 TL gibi bir bahşiş alabilirsiniz. Bazı işletmeler ise aylık maaşı yüksek tutup, prim sistemi uygulamıyor. Aylık 2.000 TL maaş + bahşiş ile çalışabilirsiniz. Eğer çok lüks bir otelde ya da SPA salonunda çalışıyorsanız, bu rakamlar daha da artacaktır. Aylık 5 – 6 bin TL arası kazananları da görebilirsiniz. Maaş dışında yemek, sigorta ve haftalık izin gibi haklarınızda olacaktır elbette.

Masaj Terapistlerine Sağlanması Gereken Ekstra Haklar Neler ?

 • Masörler ağır iş şartları altında çalıştıkları için işveren, günlük harcadıkları kalori kadar yemeği ücretsiz olarak çalışanına vermelidir.
 • Terlemeye bağlı su kayıpları fazla olduğundan işveren, ücretsiz olarak alkolsüz içecek veya sıvı ihtiyacını karşılamalıdır.
 • Masaj esnasında kullanılan her türlü malzemeyi ve masörün kıyafetlerini işveren tedarik etmelidir.
 • Otel veya tatil köyü gibi sezonluk yerlerde çalıştırıyorsa işveren, terapistlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamalıdır.
 • Günlük maksimum çalışma süreleri aşılmamalı, düzenli olarak haftalık ve yıllık izinleri kullandırılmalı.

Yurt dışında masör iş ilanları ve masörlük yapmak

Yurt Dışında Masörlük Yapabilir miyim ?

Suistimal edilmeye müsait bir meslek olduğu için, yurt dışında da durum aynı. Gittiğim bir çok ülkede gördüm ki, erkek masörlere yer yok bu sektörde. Kadın masözler belki “Ben iş bulup çalışmak istiyorum” diye düşünebilir ama Avrupadaki bir işletme neden Türkiye’den bir masözü çağırıp iş versin ki ? Tayland, Filipinler gibi uzak doğu ülkelerinde hem daha ucuza çalışıp hem de daha iyi masaj yapan bir sürü insan var. Bizdeki gibi onlar da masajın doğduğu topraklardan personel getirip çalıştırmayı tercih ediyorlar. Zaten gelişmiş ülkeler dışındaki bir yerde çalışsanız da maddi bir birikim yapabileceğinizi düşünmüyorum. Ama Dubai gibi petrol zengini ülkeler iyi bir alternatif olabilir masözler için. Yaptığım ufak çaplı araştırmaya göre, özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika gibi yerlerde hem daha profesyonel hem de yüksek fiyatlardan masajlar yapılıyor. İngiltere’de 60 ile 200 Sterlin arası değişiyor masaj ücretleri. 2016’nın 6. ayı itibari ile, 100 Sterlin 430 TL. Bize göre iyi bir ücret ama orada yaşam şartlarının çok pahalı olduğunu da belirteyim. Olur da bir şekilde buralarda iş bulup çalışabilirseniz, hem iyi para kazanır hem de gelecekteki muhtemel işler için son derece etkili referans olur size. Edindiğiniz deneyim ise cabası.

Bir önceki yazımız olan Spor Masajı başlıklı makalemizde spor masajı istanbul, spor masajı yapan yerler ve sporcu masajı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

4 Responses so far.

 1. Masör dedi ki:

  İnstagram üzerinden bana ulaşabilirsiniz

 2. Asilbek dedi ki:

  Merxaba ban masör iç ariyorum

 3. ENGİN DORUK dedi ki:

  EVLER MASAJ İÇİN GİDİLİR

 4. ali dedi ki:

  profosyonel masörüm 7 yıldır otellerde çelılşıyorum